Pırlanta ve 14 Ayar Altın Ürünlerde Vade Farksız 3 Taksit İmkanı
Certified Diamond
Koçak'tan
Pırlanta Güvencesi

Certified Diamond, sahip olduğunuz Koçak pırlantaların kalite ve orijinalliğini güvence altına alır. Siz de pırlantanıza özel Certified Diamond kodunu kullanarak web sitemizden dilediğiniz an eşleşme kontrolü yapabilirsiniz.

Ürününüz Doğrulandı Gerçek Bir Koçak Mücevherine Sahipsiniz

Certified Diamond

Mücevherinize ait özellikler

Koçak Blog

Ünlülerin Pırlanta Tercihleri

Geçmişten günümüze kadar birçok elmas kesimi ve pırlanta modeli değişim göstermiştir. Bu modellerin, belli dönemlerde insanlar tarafından sıkça kullanılmasının birçok sebebi vardır. Bu sebeplerden en etkili olanların başında ünlüler geliyor. 1400’lü yıllarda elmasların, krallar ve prensler tarafından ilk defa değerli metallerle birleştirilerek sevdikleri kadınlara hediye etmeleriyle başlayan bu serüven, günümüze kadar bu çerçevede ilerlemiştir. Özellikle 20.yüzyılda pırlanta takıların Amerika’da ünlüler tarafından kullanımı ve pazarlama kampanyalarında ünlülerin kullanımı dönem içerisinde pırlanta modasına yön vermiştir.

Van Cleef & Arpels

1953 yılında ABD Eski Başkanı John F. Kennedy’nin eşi Jacqueline’a hediye ettiği hem zümrüt kesim hem de zümrüt taşından olan yüzük o dönem zümrüt kesimlerin çok fazla tercih edilmesine sebep olmuştur. Hatta düğünler için tasarlanan görsel tasarımlarda bile zümrüt kesim pırlantalara yer verildi.

Marilyn Monroe

Amerika’da ünlü beyzbol oyuncusu Joe DiMaggio’nun Marilyn Monroe ile yaptıkları basit bir nikah töreninden sonra Marilyn Monroe’ya verdiği platin bir banda sahip baget kesim pırlanta zamanın trendini belirlemiştir.

Elizabeth Taylor

İki Oscar kazanmış Amerikalı oyuncu Elizabeth Taylor’a üçüncü evliliğinde, ünlü tiyatro ve film yapımcısı Mike Todd tarafından verilen 29,4 karatlık zümrüt kesime sahip olan pırlanta yüzük, 60’lı yıllara kadar zümrüt kesim pırlantaların tercih edilmesine sebep olmuştur.

Mia Farrow

Altın Küre ödüllü Amerikalı sinema oyuncusu Mia Farrow’a evlenme teklif eden ünlü şarkıcı Frank Sinatra, armut şeklinde 9 karatlık bir damla kesim pırlanta vermiştir. Bu damla kesimin uzun yıllar boyunca tercih edilmesine yol açmıştır.

Asscher Kesim Pırlanta

Elizabeth Taylor’ın dördüncü evlilik teklifinde 39,19 karatlık Asscher kesim elmas alması çok ses getirmiştir. Uzun yıllar boyunca düzgün ve geometrik kesimlere sahip olan modellerin tercih edilmesine yol açmıştır. 1970’li yıllardan sonra pırlanta yüzüğün boyutundan çok benzersiz ve kusursuz görünüme özen gösterilmiştir.

1970’lerden sonra evlilik için kullanılan pırlanta yüzükler, kişiye özel olarak tasarlanmıştır. Özellikle sarı altının değerli metal olarak kullanımı bu yıllarda çok fazla artmıştır.

Prenses Diana’nın Buckingham Sarayı’nın bahçesinde, ortasında safir etrafın elmasların yer aldığı bir yüzükle boy göstermesinin ardından renkli değerli taşların trendi dünya genelinde tekrar yükselmeye başladı. 80’li yıllar abartılı ve görkemli tasarımların yer aldığı bir pırlanta moda anlayışıyla geçti. 90’lı yıllarla beraber minimalist ve zarif pırlanta modelleri tercih edilmeye başlandı.  Sarı altından ziyade platinden yapılma yüzükler kullanılmaya başlanmıştır. Yuvarlak kesim, (solitaire) bu zarif pırlanta trendiyle beraber en çok tercih edilen elmas kesimi olmuştur.

2000’li yıllardan sonra, özellikle Amerikalı pop yıldızları eski yıllara göre daha hızlı bir trend değişimi yaşattı.
 

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı