×

Filtrele

Ürün Tipi

Karat

Renk

Berraklık

Maden Rengi

Fiyat Aralığı

4256 405934

1554 adet ürün bulunmuştur.

Pırlanta yüzük, piyasada pek çok değişik modelde bulunabilir. Ancak bu yüzüklerde kesim, karat, berraklık ve renk kavramlarına dikkat edilmesi gerekiyor. Pırlantada, insan eli ile oluşan tek özellik kesim olmaktadır. Bu mücevherin kişisel zevklere uygun olması için göz alıcı bir ışıltıya ve standartlara uygun olması gerekiyor. Klasik ve zamansız bir görünümü ön plana çıkaran bu yüzüklerin farklı kesimlerinin yanı sıra karat ile ifade edilen kütle birimi de çeşitlilik göstermektedir. Örneğin, 0,30 karat 30 santimetre olarak da telaffuz edilebilmektedir. Bir pırlantanın karatı ne kadar yüksekse, değeri de o denli yüksek olmaktadır ama tek başına karat değeri, pırlanta fiyatını etkilemez. Aynı zamanda renk, kesim ve berraklık da pırlanta fiyatlarının değişmesini sağlayan oldukça önemli faktörlerdir.

Günümüzde, H rengi ve üzeri pırlantaların yanı sıra, piyasada renkli pırlantalar da boy gösteriyor. İngilizce isimlerinin baş harflerinden oluşan 4C kuralı ise pırlantanın fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Kesim, renk, karat ve berraklık olmak üzere bu 4 kriter, mücevhere biçilen pahanın asıl belirleyicileri olmaktadır. Pırlanta yüzük fiyatları da genel olarak bu 4 kriter doğrultusunda şekilleniyor.

Pırlanta 4C Kuralı

Pırlantanın orijinalliğini teyit etmek, birçok kullanıcı için mümkün olamayabilir. Pırlanta sahibi olmak isteyen her bireyin ya Koçak gibi güvenilir bir markayla iletişime geçmesi ve profesyonel ekiplerimizden bilgi alması ya da 4C kuralına tam olarak hakim olması gerekmektedir. 4C kuralına hakim olmak aynı zamanda sahibi olacağınız pırlantanın özelliklerini önceden belirleyebilmenize ve bütçenizi tercih ettiğiniz özelliklere göre ayarlayabilmenize olanak tanır.

4C kuralı, elmasın nadirliğini bazı metodlar kullanarak belirlemek için hazırlanmış olan uluslararası ve bilimsel bir yöntemdir. Uluslararası GIA standardı olarak da bilinen yöntem; renk, berraklık, kesim ve karat ağırlığı olarak bilinmektedir. Pırlanta sahibi olmak isteyen kullanıcıların orijinal 4C sertifikasına sahip pırlantaları tercih etmesi, böylece tercih edeceği pırlantanın orijinal olduğunu garanti altına alması gerekmektedir.

4C pırlanta renk kuralı, pırlantanın D ve Z arasında değerlendirilmesi olup, D’den Z’ye doğru düşen bir kalite standardı ile ifade edilmektedir. D renk pırlanta çok nadir bulunabilen ve pırlantalar arasında tamamen renksiz olduğu belirtilen bir yapıya sahiptir. E ve F değerindeki renkler, yüksek kalitelidir ve D rengindeki bir pırlantadan farkı yalnızca uzmanlar tarafından fark edilebilir. G, H, I ve J renk değerine sahip pırlantalar yine kaliteli olarak kabul edilir. K ve M değerleri arasında sarımtırak, N ve Z değerleri arasında kahverengimsi, gri renk tonları herhangi bir uzman yardımı olmadan da tespit edilebilir bir hal almaktadır.  Yine de pırlanta tercihi yaparken uzman desteği alınması, Koçak gibi güvenilir markaların tercih edilmesi ve mümkünse gözle karar verilmemesi önem arz etmektedir.

4C pırlanta berraklık kuralı, elmastaki kusurların belirlenmesini hedefler. Çoğu zaman gözle görülmeyen ve pırlantanın zarafetine etki etmeyen lekeler bu yöntemde belirleyici olmaktadır. Kusursuz pırlanta ile dahili kusurlu pırlanta da dahil olmak üzere toplamda 6 belirli standart bulunmaktadır.

4C kesim kalitesi kuralı, pırlantanın son haline getirilmesinde insan yönetiminde olan tek özelliğidir. Bir pırlantanın değerlendirilmesi en güç özelliği, kesim kalitesi olarak karşımıza çıkar. Mükemmel kesim ve zayıf kesim de dahil olmak üzere toplam 5 kesim kalitesiyle değerlendirilebilir. Kesimi iyi bir pırlantanın değeri, boyutu büyük bir pırlantaya göre daha fazla olabilir. Baget, markiz, kalp gibi kesimlerin yanı sıra, oval kesim pırlanta en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

4C pırlanta karat ağırlığı kuralı, uzman olmayan insanlar tarafından en çok bilinen, pırlanta değeri belirleme yöntemidir. Genel olarak bilinenin aksine karat, büyüklüğü değil, elmasın ağırlığını ifade eder. Bir karat, 200 miligrama eşittir. Elbette pırlanta seçimi yaparken yalnızca bir kurala bağlı kalmamalı, dört kuralı ve bütçeyi de göz önünde bulundurarak tercih yapılmalıdır.

Koçak güvencesi ile sahip olacağınız pırlantalarla beraber, pırlantanıza ait 4C sertifikası da tarafınıza teslim edilmektedir.

 

Pırlanta Yüzük Modelleri ve Fiyatları

Koçak güvencesi ile üretilen pırlanta yüzük modelleri arasında yüzlerce seçenek bulunuyor. Bu modellerden bir diğeri de kare pırlanta yüzük oluyor. Baget yüzük olarak da ifade edilen bu yüzükler beyaz altın ya da sarı altın formunda olabiliyor. Daha şık bir görünüm için tercih edilen kare yüzükler stilinizi ortaya çıkaran en değerli detaylardan biri olacaktır. Manevi değeri yüksek olan bu hediyeler, her ortama uyum sağlamakta ve pırlantaların ışığını üzerinizde hissetmenize yardımcı olmaktadır. İddialı bir duruşa sahip olmak isteyenlerin tercihi olan bu modeller, damla pırlanta yüzük şeklinde de sunulabilmektedir. Koçak tasarım pırlanta yüzük kategorisinde yer alan bu modeller 0,35 karat olarak imal edilmektedir. Aslında bir tek taş modeli olan bu yüzükler bir ucu yuvarlak diğer ucu sivri pırlantadan oluşmaktadır. Keskin bir sivriliğe sahip olan ve bu detayı ile özellikle dikkat çeken yüzükler, hem geleneksel hem de modern bir tasarımı aynı anda simgelemeyi başarıyor. Farklı tarzlar arasında mükemmel derecede olan uyumu ile birlikte, evlenmek üzere olan çiftler tarafından oldukça fazla tercih edilen bu modeller son yılların trendi olarak görülüyor. Sivri ucu tırnağa bakacak şekilde tasarlanmış olan bu modelleri kullananlar, vintage ya da klasik bir tarza sahip olabilmektedir.

Yüzük modellerinden bir diğeri de safir pırlanta yüzük olmaktadır. Umudu ve gücü sembolize eden safir, iyileştirici etkiye sahip kıymetli ve şifacı bir taş olarak bilinmektedir. Psikoloji üzerinde de pozitif etkileri olan bu modeller parlak görünümleri ile dikkat çekerken, mavi tonlarında, oldukça zarif pırlanta modelleri arasında yerini almaktadır. Farklı kombinleri tamamlamada yardımcı olan bu yüzük, taş kesimi itibari ile bir çiçek, kalp gibi farklı semboller ile beğeniye sunulur. Safirin zarafeti ve pırlantanın ihtişamı ile buluşan bu modeller, klasik ve spor kombinleri tamamlamada oldukça sık tercih ediliyor. Oval pırlanta yüzük modelleri hem beğenilen hem de en çok tercih gören pırlanta yüzükler arasında yerini korumaktadır. Pırlantanın kesimi itibariyle bu ismi alan modellerin etrafına daha küçük çapta taşlar da yerleştirilebiliyor. Damla modelinin tek bir ucu sivri olurken, oval modelin iki tarafı da yuvarlak oluyor. Üçgen, damla, zincir detaylı, ikili, yıldızlı, kalp gibi farklı detaylar ile süslenen tasarım pırlanta yüzük modelleri de ilhamını doğadan ve duygulardan alıyor. Farklı tarzlara uygun olan tasarımları ile kendi stilinizi vurgulamanıza destek olan bu modeller yenilikçi tasarım ve dokunuşları ile özel tasarımlardan oluşuyor.

 

Baget Pırlanta Yüzük

Baget pırlanta yüzükler, son yıllarda en sık rastlanılan kesimler arasında yer alıyor. Koçak dünyasında adeta yeni bir değer kazanan bu yüzükler, aşkın en romantik anlarını da sizlere sunuyor. Ömür boyu sizlere eşlik edecek ve parmağınıza zarafet katacak yüzükler, en güzel anılarınızın da hatırlatıcısı oluyor. 0,35 karat baget One yüzük, 0,18 karat baget taşlı kayla yüzük, 0,40 karat altın beşik yüzük, 0,17- 0,34- 0,53- 0,33- 0,42- 0,38 gibi farklı karatlarda göz alıcı yüzükler Koçak farkı ve güvencesi ile sizlere sunuluyor.

4C özelliklerine dikkat edilerek ve bütçe dâhilinde pırlanta yüzük fiyatları araştırılarak doğru yüzük temin edilmelidir. Evlilik, nişan gibi farklı organizasyonlarda sıklıkla tercih edilen bu modeller, pırlanta yüzük modelleri kategorisinde yer almaktadır. Bu kategoride yer alan modeller zarifliği ve şıklığı ile kendine hayran bırakırken, aslında pırlantaların tarihi çok eskilere dayanıyor.

 

Tektaş Pırlanta Yüzük

Tektaş zarif kesimleri, klasik tasarımı ve elmas şekli ile kusursuz bir görünüm sağlıyor. Tek bir elmas ya da çeşitli değerli taşlar içeren bu yüzükler, yüzüğün ötesinde farklı anlamlara sahiptir. Tektaş pırlanta yüzük klasik ve zarif formu ile özel günlerin vazgeçilmezi olan modeller arasında yer alıyor. Tektaş pırlanta yüzükler, gövdenin yanı sıra ortada bulunan tek bir taşla basit ama etkileyici bir tasarıma sahiptir.

Tektaş modellerinin yanı sıra 0,50 karat gibi farklı karat değerlerine sahip olan farklı ve özgün tasarımlar da görünümüyle kendine hayran bırakıyor. Tektaş modellerin yanı sıra, sektöre hızlı şekilde giriş yapan ve kullanıcıları tarafından çok ivedi bir şekilde kabul gören, farklı karat seçenekleriyle beştaş pırlanta yüzük seçenekleri de en çok beğenilenler arasına ismini yazdırmayı başarıyor. Romantik bir yıl dönümü hediyesi, sevgililer günü, söz, nişan gibi etkinlikler için tercih edilecek olan bu modeller hem özel günlerde hem de günlük yaşamda tercih ediliyor. Rahat bir kullanım imkânı sunan bu modeller sevdiklerinize vereceğiniz değerin de oldukça güçlü bir ifadesi olacaktır. Birbirinden farklı onlarca farklı ve zarif pırlanta yüzük çeşitleri, eşsiz tasarımları ile Koçak’ta hayat buluyor. Pırlanta mucizesi ve Koçak’ın muhteşem işçiliği ile bir ömür zarafetin simgesini parmaklarınızda taşıyabilirsiniz.

 

Tamtur Pırlanta Yüzük

Tamtur pırlanta yüzük, yüzüğün her tarafının taşlar ile çevrili tasarlanmış olması sebebi ile bu ismi alıyor. 0,12 karat, 0,15 karat, 0,26 karat, 1,13 karat gibi farklı değerlerde olan yüzüklerin halka kısmı değerli taşlar ile donatılırken, bu taşlar yuvarlak ya da baget şeklinde olabiliyor. Altın pırlanta yüzük ise 3 versiyon halinde karşımıza çıkıyor. İddialı ve oldukça değerli tasarımları ile kendine hayran bırakan bu modeller günümüzde klasik alyansların yerine de kullanılıyor. Kenarları pırlanta taşlar ile çevrili olan bu modeller materyallerine göre de isimlendiriliyor. Halkası tamtur olan modellerin yanı sıra tamtur modellerde safir, zümrüt gibi değerli ve kıymetli taşların kullanıldığı da görülüyor. Vintage pırlanta yüzük alternatifleri de tamtur modellere çokça uyuyor. İster tektaş, ister beştaş, isterseniz de baget yüzükler, zarif tasarımları ile vintage rüzgârları estiriyor. Vintage modelleri arasında renkli taşlı yüzük modelleri bolca ilgi çekiyor. Göz alıcı renkleri ile hem pırlanta hem de safir taşlar ile süslenen bu modeller evlilik tekliflerinde, doğum günlerinde, sözlerde alyansa ikame olarak tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Bu benzersiz kesim Koçak ile hayat bulurken aşkın ve umudun sembolü olan farklı renklerdeki modeller aracılığı ile dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Tüm güzellikleri ile parmağınızda görmek isteyeceğiniz renkli taşlı yüzükler, Koçak koleksiyonu arasında yer alıyor.

Zümrüt pırlanta yüzük birbirinden farklı modeller ile beraber dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Mavi taşlı safirin yanı sıra yeşil rengi ile zümrüt yüzük bu asil renk ile şekilleniyor. Saf zümrüt, içeriğinde herhangi bir mineral bulunmayan anlamına gelmektedir. İkameleri ile kıyaslanamayacak derecede güzel ve ışıltılı olan bu modellerin de altın, rose gibi farklı halka alternatifleri bulunuyor. 0,38 karat, 0,86 karat, 0,91 karat gibi farklı karatlarda tasarlanan bu modeller, elmasın zarafeti ve zümrüdün asil rengi ile şekil alıyor. Pırlanta ve zümrüdün halka üzerine farklı şekillerde konumlandırıldığı bu modeller oldukça büyük beğeni topluyor. Vintage tarzını yansıtan bu modeller her yaştan kullanıcının ilgisini çekiyor ve parmakta da son derece şık duruyor.

 

Beştaş Pırlanta Yüzük

Beştaş pırlanta yüzük yine son yıllarda tektaşlar ile kombin edilen ya da ayrı olarak kullanılan pırlanta formlarından bir tanesidir. Estetik ile sanatın birleştiği bu modeller özel gün ve gecelerde farklı kombinler ile uyum sağlıyor. Dikkatleri üzerine çeken beştaş pırlanta yüzükler tarzınıza hareket katarken özel işlemeleri ile dikkat çeken platin serisi de kullanıcıları büyülüyor. Her yaştan kullanıcı tarafından takılabilen bu modeller, özel işlemeleri ve detayları ile dikkat çekerken unutulmaz anlara şahitlik edecektir. Farklı bütçelere hitap eden modeller, özel tasarımlı mücevherler ve hayaldeki kombini gerçek hale getiren farklı alternatiflerin tümü Koçak kalitesiyle sunuluyor. 3 taş yüzüklerin üretilmesi sonrasında daha da ilerleyen yıllarda büyüyen aileyi temsil etmek adına kullanılan bu yüzüklerde bulunan 5 adet taşın da her birinin farklı anlamı bulunmaktadır. Aşk, sadakat, huzur, mutluluk ve bereket anlamları yüklenen bu modeller gösterişli takılar olmasına karşın doğum hediyesi, yıl dönümü hediyesi olarak da tercih edilebilmektedir. Beştaş modelleri arasından yapacağınız seçimler ile sizler de sevdiklerinizi değerli hissettirebilirsiniz. Özel işlemeler ile detaylandırılan bu modeller diğer yüzük modellerine göre daha hareketli olmakta ve farklı tasarımları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Beştaş yüzükler kullanıcıların beğenisine sunulurken farklı tasarımlar ve semboller ile aşkı simgeleyen modeller de yok değil.

Çiçek pırlanta yüzük farklı tasarım ve sembol arzu eden kullanıcıların ihtiyacına istinaden hazırlanmış olan modeller arasında yer alıyor. Pırlantanın yanı sıra zümrüt ve safir gibi taşların çiçek şeklinde sıralanmasından oluşan bu modeller pek çok kişinin ilgi odağı oluyor. Tamtur modellerin yanı sıra kullanım rahatlığı ve zarafeti ile yarım tur pırlanta yüzük de tercih edilmektedir. Tria yüzüklere göre daha fazla taş sayısına sahip olan yarım tur modeller işçilikleri ile de dikkat ediyor. Sonsuz aşkın simgesi olan bu modeller küçük pırlantalar ile yarım tur olacak şekilde kaplanmıştır. Günlük kullanım için uygun olan yarım tur modeller alyans yerine de tercih edilmektedir. Ofis şıklığında tercih edilecek olan modeller çalışan kullanıcıların klasik ve spor kombinlerine de uyum sağlıyor. Kesimleri farklı olmasına karşın sadelikten hoşlanan ve abartmayı sevmeyen kişiler için parmakları rahatsız etmeyecek bu zarif modeller tercih edilebilmektedir. Göz alıcı bir estetiğe sahip modeller, sert olan pırlantadan üretilseler de değer kaybına uğramaması amacı ile özel bakımlar gerektiriyor. Pırlanta yüzükleri en saf ve parlak hali ile koruman önemlidir. Bunun için amonyak banyosu, deterjan banyosu, soğuk su banyosu gibi farklı yöntemler bulunmaktadır. Büyük pırlanta yüzük tercih edenler için de birçok farklı karat ve renk seçeneği Koçak güvencesi ile beğeninize sunuluyor. Büyük taşlı olan modeller, kalp, baget, oval, damla gibi farklı şekillerde olabilmektedir. Kolye, bileklik gibi diğer aksesuarlar ile takım haline getirilen bu modeller ile şık setler de oluşturulabilir.

 

Pırlanta Yüzük Modellerine Renk Katın

Hem özel davetlerde hem de günlük yaşamda tercih edilen bu modeller arasında renkli taşlı pırlanta yüzükler de yer almaktadır. Safir, zümrüt gibi taşlar kullanarak tasarlanan bu modeller de vintage tasarımları ile dikkat çekiyor. Özellikle bu kıymetli taşlar ile hazırlanan modeller, renkli olmaları sebebi ile farklı kombinler ile uyum sağlıyor. Doğada bulunan kıymetli taşlar ile şekillenen bu yüzükler, doğal renkleri yansıtmakta olup, taşların enerjisinden istifade etmenize yardımcı olacaktır. Elbette kıymetli ve renkli taşlardan hazırlanmış olan modeller farklı şekillerde de olabilmektedir. Bu alanda yuvarlak pırlanta yüzük, en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Vintage tasarımların yanı sıra yuvarlak tek bir taştan oluşan bu modeller farklı karatlar ile piyasaya sürülürken özellikle taş büyüklüklerine de dikkat ediliyor. Yine yuvarlak taşlı bir kolye ve bileklik ile kombine edilecek olan bu model şıklığınıza şıklık katacak. Pırlanta yüzük çeşitleri ne kadar çeşitlilik gösterse de kullanıcıların vazgeçilmezi olan modeller de yok değildir. Ayrıca hem kullanım kolaylığı hem de zarafeti ile göz dolduran tamtur yüzükler, farklı taş dizaynları ile kendine hayran bırakırken, gerçek pırlanta yüzük arayanların tercihi Koçak oluyor. Gerçek pırlantayı, gerçek olmayan pırlantalardan ayırmanın ise pek çok yolu bulunuyor. Yapılacak olan su testi, sis testi, taş ısıtılmak sureti ile yapılan testler, UV ışık testi, gazete ile test gibi çok farklı yöntem ile pırlantaların gerçekliği üzerine karar vermek mümkün oluyor. Elbette Koçak gibi güvenilir markalardan tercih edilen modellerde bu tarz şüphelere mahal verilmeyecektir. Pırlantada zarafetin adresi olan Koçak, herkesin hakkı olan pırlanta yüzükleri geniş koleksiyonu ile beğeninize sunuyor. Yeni heyecanlar uyandıracak, sizleri birbirinize bağlayacak olan bu eşsiz tasarımlar pırlanta yüzük özellikleri ile de dikkat çekiyor.

Pırlanta tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi zevk meselesi oluyor. Kişinin, kendi tarzına veya yapısına uygun bir ürünü tercih etmesi bu alanda sıklıkla tavsiye ediliyor. Benzer şekilde, hediye alınan ürün konusunda da son derece dikkatli karar verilmesi gerekiyor. Kimi kullanıcılar kalpli modelleri tercih ederken, kimi kullanıcılar 5 taş sevebilir. Bu, kişisel beğeniye ve tamamen zevklere kalmış bir konu olmaktadır. Koçak, tam da bu amaçla pek çok farklı kategori sunarak herkesin aradığı pırlanta yüzük modelini rahatlıkla bulabilmesine olanak tanıyor. Karat, kesim, parlaklık ve renk gibi detaylar ile ön plana çıkan pırlanta yüzük renkleri de tercihlerde belirleyici oluyor. Safir bir yüzüğün ihtişamı kendini belli ederken, mavi rengin sonsuzluğu yine dikkat çekici bir detay haline gelebilir. Aynı şekilde zümrüt renginin asilliği bambaşka bir hava yaratırken, bordo, pırlanta yüzüklerde sıkça tercih gören renkler arasında yer alıyor.

Değerli taşlar, yüzüklerde kullanılırken pırlanta ile birlikte kombine edilir. Aynı yüzük üzerinde çeşitli şekillerde konumlandırılan bu değerli taşlar, benzersiz bir görünüme sahip olmanıza olanak tanır. Yine bir pırlanta yüzüğün etrafına küçük safir taşlar ile mükemmel bir tasarım yapılabiliyor. Pırlantaların kesimi ve kullanılacak olan taş renklerine göre fiyatları farklılık gösterse de, tasarım alternatifleri ile bu sorunlara çözüm bulunabilmektedir. Zümrüt kesim modeller dürüstlük ve disiplini simgelerken, kalp kesim modeller daha duygusal anlamlar ortaya koyabiliyor. Damla kesim uyumlu ve nazik bir ifade sergilerken, yuvarlak modeller aileye bağlığı, markiz kesim yaratıcılığı simgeliyor. Farklı pırlanta yüzük alternatifleri ile sizler de tercihlerinizi Koçak’tan kullanarak bu eşsiz manzarayı inceleyebilir ve sevdiğinizin zarif parmağında sizleri hatırlatacak ve kalbinin ritmini değiştirecek olan bir model hediye edebilirsiniz.

 

Siz de Koçak pırlanta yüzük sahibi olabilir ve zarif pırlanta yüzüğünüzü Koçak markalı pırlanta bileklik, pırlanta kolye ve pırlanta küpe modelleri ile tamamlayabilirsiniz. 

 

Pırlanta Yüzük Sıkça Sorulan Sorular

 1. Pırlanta Yüzük Çeşitleri Nelerdir?

Pırlanta yüzükler oldukça rağbet gören ve her zevkten kullanıcının tercihi göz önünde bulundurularak üretilen çeşitli modellere sahiptir. Bu modeller arasında tektaş pırlanta yüzük, tamtur pırlanta yüzük, baget pırlanta yüzük, renkli taşlı pırlantalı yüzük ve beştaş pırlanta yüzük son dönemlerde oldukça tercih edilen zarif yüzükler arasında yerini almaktadır.

 1. Pırlanta Neye Göre Alınır?

Pırlanta satın alırken öncelikle kullanıcının zevki göz önünde bulundurulmalıdır. Ardından, 4C kuralı olarak bilinen, kişinin tercihine göre karar verebildiği, renk, berraklık, kesim ve karat ağırlığı göz önünde bulundurulur. Elbette yüzük modellerini de göz önünde bulundurarak, tektaş pırlanta yüzük mü, baget pırlanta yüzük mü yoksa özel tasarım pırlanta yüzük mü istediğinizi de belirlemelisiniz.

 1. Pırlanta Yüzük Nasıl Anlaşılır?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sektörde aslı olmayan ürünler ile karşılaşılıyor. Elbette pırlantayı anlamanın basit yöntemleri var. Öncelikle pırlantanın orijinal sertifikasını sormak ilk yol olabilir. Tercih ettiğiniz pırlantalar için Koçak, Koçak GIA ve HRD sertifikalarını sizlere sunacaktır. Pırlantanız için bağımsız bir eksper tarafından değerleme de yapılabilir.

 1. Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamak için birkaç test bulunmaktadır. Bunların arasında evde de yapabileceğiniz su testi, sis testi ve ışıltı testi bulunmaktadır. Fakat en güvenilir bilgi alma yolu, Koçak gibi güvenilir markaların uzmanları aracılığı ile bilgi edinmektir.

 1. Karat Ne Demek?

Pırlanta yüzük tercihlerinde en çok bilinen kriter karat ağırlığı olmaktadır. Genel olarak pırlantanın büyüklüğüyle karıştırılmaktadır. Pırlantanın ağırlık birimi ölçüsü olarak da ifade edilebilecek olan karat, elmas ve değerli taşların da ölçüm birimidir. 1 karat ise yaklaşık olarak 200 miligram ağırlığa sahip olmaktadır.

 1. Pırlanta Yüzük Kaç Karat Olmalı?

Pırlantanın ağırlık derecesinin belirtilmesi amacı ile kullanılan bu kavram, ilk defa pırlanta yüzük alacakların aklında karışıklığa sebep olabilir. Kullanıcı kendi bütçesini belirledikten sonra pırlantanın tasarımını, ağırlığını ve rengini belirleyip tercih yapabilir.

 1. Pırlanta Hangi Renk Olmalı?

Pırlanta satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi renk olmaktadır. Pırlantalarda renk, en yüksek kalite, tamamen renksiz olarak bilinen D ile başlayıp, düşen bir standart ile Z’ye kadar gitmektedir. Pırlanta renk değeri Z’ye ne kadar yakınsa, renksizliği azalmakta, sarımtırak ve kahverengimsi renkler görülmeye başlanmaktadır.

 1. Pırlanta Berraklığı Ne Olmalı?

Alınacak pırlantanın berraklığı öznel bir tercihtir. Berraklık ne kadar yüksekse, elmastaki kusursuzluk da bir o kadar artacaktır. Kusursuz berraklıkta elmaslar olduğu gibi, mikroskobik lekelere sahip elmaslar ve lekeleri gözle görülebilen elmaslar da bulunmaktadır.

 

 1. Pırlanta Değer Kaybeder mi?

Normal şartlarda pırlanta değerli bir taş olması ve her dönem tercih edilmesi sebebi ile değer kaybı meydana gelmez. Fakat pırlanta takılarınız kırılmış, çizilmiş ya da zarar görmüşse bu durumda değer kaybetmesi mümkün olacaktır. Pırlantalarınızın değer kaybetmemesi için temizliğine ve saklama koşullarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 1. Pırlanta Yüzükte Nelere Dikkat Edilmeli?

Gerçek pırlanta yüzük sahibi olmak istiyorsanız, öncelikle ürünü Koçak gibi köklü bir marka aracılığı ile incelemeniz gerekmektedir. Ardından kendi zevkinize göre bir model seçmeli, bütçenize göre berraklık, kesim, renk ve karat değeri belirlemelisiniz.

 1. Pırlanta Hangi Ele Takılır?

Eğer bir evlilik teklifi sonrasında nikâh gerçekleşmiş ise, yani resmi olarak evlenildiyse, pırlanta yüzük sol elin yüzük parmağına takılmalıdır. Nikâh gerçekleşmemişse, evlilik teklifi alınmış ya da nişan yapılmışsa, bu durumda da sağ elin yüzük parmağına takılmalıdır. Ancak bir trend olarak orta parmak ya da baş parmağa tasarım pırlanta yüzük modellerinin de takıldığı görülüyor.

 1. Pırlanta Yüzük Nasıl Kullanılır?

Yüzlerce pırlanta yüzük çeşitleri arasından tercihiniz hangisi olursa olsun, pırlanta yüzükler davetlerde ya da günlük yaşamda kullanıma uygundur. Düzenli bakım ve temizlik kurallarına uyarsanız, yüzüğünüz uzun ömürlü olacaktır.

 1. Pırlanta Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Eğer halihazırda taktığınız bir yüzüğünüz varsa, ölçüsünü pırlanta yüzük ölçüsü için de kullanabilirsiniz. Eğer halihazırda bir yüzük kullanmıyorsanız, pırlantanızı takacağınız parmağınızın çevresini bir ip ile sarın ve iki ucun birleştiği yeri işaretleyin. Ardından ipin ucuyla işaretlediğiniz yerin arasını ölçüp milimetre değeri olarak not alın. Böylece yüzük ölçünüzü milimetre değeri olarak almış bulunmaktasınız.

 1. Pırlanta Yüzük Nasıl Daraltılır?

Pırlanta yüzük kesilir, yüzüğün takılacağı parmağın ölçüsünde daraltılır ve cilalama işlemi ile ilk günkü parlaklığına, pürüzsüzlüğüne getirilir. Kimi zaman lazer kesim, kimi zaman geleneksel kesim yöntemi kullanılabilir. Her iki tercihin de pırlanta yüzük üzerinde kötü bir kalıcı etkisi bulunmaz.

 1. Pırlanta Yüzük Nasıl Temizlenir?

Su ve sıvı deterjan, tuz ve karbonatla pırlanta temizliği, ultrasonik temizleyici gibi pek çok yöntem ile pırlantaların temizliği sağlanabilmektedir. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen temizlik sayesinde taş kaybetme noktasında da risk azalmaktadır. Yine pırlantayı korumak amacı ile mücevherlerin birbirlerine değmeyecek şekilde saklanması, nem alıcı bir kumaş ile sarılarak korunması, nemli ve ıslak şekilde saklanmaması gerekir.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı