Pırlanta ve 14 Ayar Altın Ürünlerde Vade Farksız 3 Taksit İmkanı
Certified Diamond
Koçak'tan
Pırlanta Güvencesi

Certified Diamond, sahip olduğunuz Koçak pırlantaların kalite ve orijinalliğini güvence altına alır. Siz de pırlantanıza özel Certified Diamond kodunu kullanarak web sitemizden dilediğiniz an eşleşme kontrolü yapabilirsiniz.

Ürününüz Doğrulandı Gerçek Bir Koçak Mücevherine Sahipsiniz

Certified Diamond

Mücevherinize ait özellikler

Koçak Blog

En Çok Tercih Edilen Pırlanta Mücevher Modelleri

Günlük hayatımızda arkadaşlarımızla vakit geçirirken veya özel bir anı yaşarken kullandığımız mücevherler değişiklik gösterebiliyor. Tarzımıza, stilimize veya zevklerimize göre yaptığımız tercihler arasında antika (vintage) modellerin yanı sıra modern çizgilerle tasarlanmış mücevherler de yer alıyor.

 

Birçok farklı kesim seçeneği bulunan pırlanta modelleri arasından doğru bir seçim yaparak olağanüstü bir ışıltı yakalanabilir. Özellikle yuvarlak kesim ile tasarlanan elmas modelleri klasik ve şık bir görünüm kazandırırken daha köşeli elmas kesimleri ise modern görünümle kombinlenebiliyor.

Zarif bir görüntü elde etmek için ince değerli metal bandı ile yuvarlak ve boyut olarak nispeten daha ortalama bir taş kesimleri tercih ediliyor. En çok tercih edilen elmas kesimlerinin başında gelen yuvarlak kesimlerin zengin kullanım alanının katkısı ise bir hayli fazla oluyor. Peki tüm tarzlara şıklık katan mücevherler arasında en çok hangi pırlantalar tercih ediliyor?

Yuvarlak Kesim Pırlantalar

Işığı doğru bir şekilde çevresine yaydığı için parıltısıyla gözleri alan bu kesimin çok fazla tercih edilmesine şaşırmalı. Bir arada kullanımla Retro bir görünüme sahip olabilen, tek kullanımda ise daha modern bir görünüme sahip olan yuvarlak kesimler çok fazla ilgiyi üzerine çekmektedir.

Prenses Kesim Pırlantalar

Yuvarlak kesim taşın olağanüstü parlaklığını verebilen, aynı zamanda modern görünümüyle farklı kullanım tercihleri sunabilecek bu model en çok tercih edilen kesimlerdendir. Fiyat olarak da yuvarlak kesim yüzüklere göre daha uygun olmaları tercih edilmesinin nedenleri arasındadır.

Kesim itibariyle daha geniş bir tasarıma sahip olan bu prenses kesim mücevherler kullanım açısından daha çok dikkat istemektedir.

Yastık Kesim Pırlantalar

Daha çok parlaklık elde etmek için geniş faset ve yuvarlatılmış köşelere sahip olan bu kesim, farklı ışık süzmeleriyle diğer kesimlerden kendini ayırır. 18.yüzyıldan beri çok fazla tercih edilen bu kesim modeli, hala harika Retro havasıyla gözleri alıyor.

Zümrüt Kesim Pırlantalar

Basamaklı kesimlerle dikdörtgen bir yapıya sahip olan Zümrüt kesim modeli, diğer modellere karşı daha abartısız bir parlaklığa sahiptir. Zümrüt kesim pırlanta, dikdörtgen yapısı itibariyle dikey bir konumlandırmada parmakların uzun ve ince görünmesini sağlayabiliyor.

Gösterişten hoşlananlar için pek tercih edilmeyen bir modeldir.

Markiz Kesim Pırlantalar

Mükemmel bir ışıltıya sahip olan Markiz pırlanta kesimi, uzun ve dar görünümü ile parmakların uzun görünmesini de sağlar. Sivri uçlarından dolayı hassas bir yapıya sahip olan bu kesim diğer modellere göre daha hassas bir yapıya sahip olup, darbelere karşı zarar görme olasılığı fazladır.

Oval Kesim Pırlantalar

Yuvarlak kesimli pırlantalı uzatılmış hali olarak düşünülebilecek bu kesim modeli, yuvarlak kesim kadar parlaklığa sahip olma kapasitesine sahiptir. Zarif bir seçimdir ve parmağın uzun görünmesini sağlar.

Kesim esnasında daha çok uzmanlık isteyen Oval kesim modeli güvenilir markalardan temin etmek daha sağlıklı olacaktır.

Radiant Kesim Pırlantalar

1977 yılında usta bir elmas kesici olan Henry Gossbard tarafından icat edilen bir modeldir. Zümrüt kesimli taş kesimine benzeyen bu Radiant kesim, derin kesimleriyle daha parlak bir görünüme sahiptir.

Damla Kesim Pırlantalar

Gözyaşı damlası olarak da bilinen bu kesim modeli 1400’lü yıllardan beri tercih edilen modeller arasındadır. Oval ve markiz kesim modellerinden esinlenilen bu model iki kesim modeline ilgi duyan kişiler tarafından tercih edilebilecek bir modeldir.

Vintage görünüme sahip olan Damla kesim modeli üstten bakıldığında büyük bir görünüme sahiptir. Bu nedenle boyutu önemseyenler için bu modeldir muhteşem bir tercih olacaktır.

Sivri bir kesim modeline sahip olan bu model doğru kesilmediği takdirde parlaklığını yitirebilir. Bu yüzden daha güvenilir bir pırlanta markasını tercih edilmesi gerekir.

Asscher Kesim Pırlantalar

Bu model aynı zamanda Amsterdam merkezli Asscher elmas şirketinin sahibi olan elmas kesim uzmanı olan Joseph Asscher tarafından icat edilmiştir.

58 büyük basamağa sahip olan bu tasarım benzersiz geometrik çizgileriyle parıldayan bir yapıya sahiptir. Keskin kenarlarının olmaması bu kesimin daha dirençli bir yapıya sahip olmasını sağlamıştır.

Kalp Kesim Pırlantalar

Özel günler için pek tercih edilmese de hissettirdiği duygular ve güzel ve ışıltılı görünümü sayesinde tercih edilmektedir. Zor ve uzmanlık gerektiren bir kesime sahip olmasından dolayı fiyat olarak diğer modellere göre fazladır.

Baget Kesim Pırlantalar

14 fasete sahip olan Baget kesim günümüzde geometrik kesimli pırlantalara göre en çok tercih edilen modeldir. Özel günler için veya evlilik teklifleri için şıklığıyla ve parlaklığıyla ön plana çıkar.

Baget kesim modeli modern bir tarz benimseyenler için muhteşem bir tercih olacaktır. Uzun bir yapıya sahip olması nedeniyle parmağı ince ve uzun gösterir. Bu da tercih edilmesin de önemli faktörlerdin biridir.
 

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı