Pırlanta ve 14 Ayar Altın Ürünlerde Vade Farksız 3 Taksit İmkanı
Certified Diamond
Koçak'tan
Pırlanta Güvencesi

Certified Diamond, sahip olduğunuz Koçak pırlantaların kalite ve orijinalliğini güvence altına alır. Siz de pırlantanıza özel Certified Diamond kodunu kullanarak web sitemizden dilediğiniz an eşleşme kontrolü yapabilirsiniz.

Ürününüz Doğrulandı Gerçek Bir Koçak Mücevherine Sahipsiniz

Certified Diamond

Mücevherinize ait özellikler

Koçak Blog

Zirkon Taşın Özellikleri Nedir ?

Yeryüzündeki en eski mineral olan, genellikle mücevher yapımında kullanılan, dünyanın birçok bölgesinde metamorfik kayaçlarda taneler halinde bulunan doğal bir taştır. Doğal rengi kırmızı veya kahverengimsi olan bu taşın ısıtılmasıyla yeşil, mavi, sarı ve saydam renklere dönüştürülebilmesi mümkündür. Çeşitli renklere sahip olmasına rağmen Zirkon ismi Farsça’da ‘’altın renkli’’ anlamına gelen ‘’zargun’’ kelimesinden gelmektedir.

Zirkon Taşı Nerelerde Bulunur?

Zirkon, Kamboçya, Madagaskar, Kanada, Ukrayna, Myanmar, Sri Lanka, Tayland ve Avustralya’da bulunur. Yaklaşık %37’lik bir oranla Avustralya, bu mineralin büyük bir kısmını karşılamaktadır.

Sertlik derecesi 7,5 – 8 arasında değişen bu doğal ve değerli taş mücevher yapımında kullanılır. Takı olarak tercih edilmesinin yanı sıra endüstriyel alanda da kullanılmaktadır.

Zirkon’un Bilinmeyen Özellikleri ve Faydaları

Orta Çağ’da zirkon taşının, kullananların uyumalarına yardımcı olduğu, refah, onur ve bilgelik getirdiğine inanılıyordu. Zirkonun insanlarda özgüven duygusunun gelişmesine de etkisi olduğuna inanılırdı. Altın ve sarı rengine sahip olan zirkonun refah getirdiğine inanıldığı için sıkça tercih edilmekteydi.

Aynı zamanda mavi renge sahip olan zirkon taşı aralık ayı için alternatif bir burç taşı olarak kabul edilmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen renklerden biridir. Bu taşlarda mavi renkler pastel maviden parlak maviye kadar değişiklik gösterebiliyor.

Zirkon ve Duygular

Zirkon, aile ve arkadaş gibi insanın hayatında hissedebileceği eksiklikleri doldurmasını sağlar. İnsanın duygusal acıyı, üzüntüyü ve korkuyu bırakmasına yardımcı olur. Günlük hayatınızda karşılaşılan baskılara karşı rahatlamaya büyük etkisi vardır.

Zirkon ve Fiziksel Sağlık

Zirkon, karaciğeri uyarır, ağrıyı dindirir ve krampların azalmasına yardım eder. Hormonal dengesizliğin neden olduğu adet ağrılarını hafifletir.  Uykusuzluk, kas ve kemik ağrıları için faydalıdır. Ateşi düşürdüğü ve bulaşıcı hastalıkları kovduğu da bilinmektedir.

Zirkon ve Ruh

Zirkon, materyalizmden kopmanıza ve manevi gerçekliği deneyimlemenize yardımcı olmaktadır. Kötü ruhları üzerinizden atmanıza yardımcı olacak zirkon, sezgisel anlamda daha güçlü bir yapıda olmanızı sağlayacaktır.

Elmasın Alternatifi; Zirkon

Aksesuar ve takı dünyasında çok fazla kullanılan Zirkon taşı, gümüş, altın ve platin gibi değerli madenlerle birlikte takı ve mücevher yapımında sıkça kullanılır. Elmas’ın kardeşi olarak görülen Zirkon taşının, Orta Çağ’da sahibine iyi şöhret ve bilgelik getirdiğine inanılıyordu.

Sertlik derecesinin 7,5 olması, Zirkon taşının kullanıldığı takıların temizlenmesini kolaylaştırıyor. Elmas gibi çabuk çizilebilen bir yapısı olması nedeniyle tasarımlarının daha derin bir şekilde yapılması gerekmektedir. Elmas’ın şıklığını aratmayan bu değerli taştan yapılan yüzük, bileklik ve kolyelerimize buradan ulaşabilirsiniz.
 

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı