Pırlanta ve 14 Ayar Altın Ürünlerde Vade Farksız 3 Taksit İmkanı
Certified Diamond
Koçak'tan
Pırlanta Güvencesi

Certified Diamond, sahip olduğunuz Koçak pırlantaların kalite ve orijinalliğini güvence altına alır. Siz de pırlantanıza özel Certified Diamond kodunu kullanarak web sitemizden dilediğiniz an eşleşme kontrolü yapabilirsiniz.

Ürününüz Doğrulandı Gerçek Bir Koçak Mücevherine Sahipsiniz

Certified Diamond

Mücevherinize ait özellikler

Koçak Blog

En Çok Tercih Edilen Pırlanta Kesimleri 

Yüzyıllar boyunca mücevher severlerin elmasa olan ilgisi her geçen gün daha çok arttı. Gösteriş ve lüksün en ışıltılı parçası olan mücevher, bu geçen zaman içerisinde birçok değişime uğradı. Mücevher ustalarının daha çok profesyonelleşmesi, mücevher severlerin mücevher bilgisinin artması ve birçok sanat dalının mücevher sektörünü etkilemesi elmas kesimlerinin çeşitlenmesine neden oldu. Bu yazımızda, yıllar içerisinde çeşitlenen elmas kesimlerinden en çok tercih edilen elmas kesimlerine yer vereceğiz. 

Yuvarlak Kesim Elmas

Yüzeyinde 57 mükemmel bir şekilde hizalanmış yüzeyi bulunan yuvarlak kesimin, en önemli özelliği; iç yansımasıdır. Yuvarlak kesim elmasın içerisinden geçen ışık mükemmel bir şekilde parlaklığı çevresine yansıtır. Pırlantadan en çok beklenen parlaklık özelliğini kusursuz bir şekilde yansıtabilen yuvarlak kesim elmas, klasik nişan ve söz yüzüğü için en iyi tercihlerdendir.

Yastık Kesim Elmas 

Şekli itibarıyla yastığa benzeyen bu elmas kesimi, bir diğer adıyla cushion kesim olarak da bilinmektedir. Bu elmas kesimi, daha geniş fasetlere ve yuvarlatılmış köşelere sahiptir. Kare ve dikdörtgen şekiller arasında değişen çeşitlere sahiptir. Her geçen yıl popülerliği artan yastık kesim elmaslar, mücevher severleri en çok tercih ettiği kesimler arasındadır.

Prenses Kesim Elmas

Diğer kesimlere göre daha modern bir stili olan prenses elmas kesimi, geniş fasetlerden oluşur. Prenses elmas kesimi, merkez noktadan ziyade parlaklığı kenar ve köşe kısımlarından daha çok yansıtır, bu da prenses elmas kesiminin kullanılan yüzüğün boyutunun daha büyük algılanmasına yol açar. Bu yüzden mücevher meraklılarının ilgi odağı olmaya devam eden bir kesimdir.

Zümrüt Kesim Elmas

Zümrüt kesim, klasik elmas kesimlerinin dışında en çok tercih edilen elmas kesimidir. Basamaklı kesim yapısına sahip olan zümrüt kesim daha diğer kesimlere göre daha az parlaktır fakat daha saf bir renge sahiptir. Merkez kısmında geniş bir fasete sahip olan zümrüt kesimin, kare ve dikdörtgen çeşitleri bulunmaktadır.

Oval Kesim Elmas

Yuvarlak elmas kesim çeşitlerinden bir olan Oval kesim, daha büyük ve sığ değerli taşların kesiminde tercih edilmektedir. Geniş olmayan fasetlere sahip bu kesim, mükemmel bir parlaklığa sahiptir. Oval şekli itibarıyla yuvarlak kesim elmas kesimlerine göre daha büyük bir taş algısı yaratır.

Markiz Kesim Elmas

Daha uzun ve ince yapısı itibarıyla parmağı daha ince ve uzun gösteren bu taş kesimi, en çok tercih edilen kesim modellerinden birisidir. Zümrüt kesime göre daha çok parlaklığa sahiptir. Yüksek karatlı elmasların en çok tercih edildiği kesimlerden biridir.
 

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı