Pırlanta ve 14 Ayar Altın Ürünlerde Vade Farksız 3 Taksit İmkanı
Certified Diamond
Koçak'tan
Pırlanta Güvencesi

Certified Diamond, sahip olduğunuz Koçak pırlantaların kalite ve orijinalliğini güvence altına alır. Siz de pırlantanıza özel Certified Diamond kodunu kullanarak web sitemizden dilediğiniz an eşleşme kontrolü yapabilirsiniz.

Ürününüz Doğrulandı Gerçek Bir Koçak Mücevherine Sahipsiniz

Certified Diamond

Mücevherinize ait özellikler

Koçak Blog

Doğru Yüzük Ölçüsü Almanın Püf Noktaları

Belki hayatınızın en önemli sorusunu sormak için belki de sevgilinize sürpriz yapmak için yüzük almak istiyorsunuz ama yüzük ölçüsünü bilmiyorsunuz. Bu gerçekten karşılaşılmak istenmeyen bir durumdur ama aklınızda oluşan tüm soruların cevaplarını sizler için bir araya getirdik.

Herkesin parmak ölçüsü farklıdır ve bu yüzden ortalama ya da standart parmak ölçüsü diye bir şey yoktur. Parmak ölçüleri genellikle 9 mm ile 35 mm arasında bir değerdir. Yani yüzük aldığınızda doğru ölçü verdiğinizden kesinlikle emin olmalısınız. Size anlatacağımız pratik yöntemlerle yüzük ölçünüzü hemen şimdi alabilirsiniz. 
Gelin hep birlikte yüzün ölçüsü nasıl alınır inceleyelim.

 

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Bu sorunun birçok cevabı vardır. Kişiden kişiye değişen parmak ölçüsü alma konusu kimi zaman içinden çıkılması zor bir hal alabilmektedir.

Diyelim ki internetten yüzük siparişi vermek istiyorsunuz, parmağınızın ölçüsünü bilmeniz aldığınız yüzüğün parmağınızda hayalinizdeki gibi durması için büyük önem taşıyor. Eğer yüzük ölçünüzü bilmiyorsanız, kolaylıkla uygulayabileceğiniz ölçü yöntemlerinden biri; yüzüğü takmayı düşündüğünüz parmağınıza olan başka bir yüzük ile ölçü almaktır.

Öncelikle milimetre ölçüsüne sahip bir cetvel alın ve hali hazırda var olan bu yüzüğünüzü yatay bir şekilde düz bir yüzeye yerleştirin. Yerleştirdikten sonra boydan boya iç çapını ölçün. Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Yüzüğünüzün en geniş kısmını ölçtüğünüzden emin olmak ve ölçme işlemi sırasında yüzüğünüzün metal kısmını dikkate almamak. Bu işlem bittikten sonra cetvelden milimetreyi okuyun ve aşağıdaki ölçüm tablosundan çap değerine karşılık gelen ölçüyü sipariş formuna yazın. Parmak ölçüsü almanın en kolay yöntemini artık siz de biliyorsunuz.

 

Diyelim ki yüzüğü takmayı planladığınız parmağınıza uygun bir yüzüğünüz yok. O zaman elinize bir ip, parça tel veya şerit halinde bir parça kâğıt parçası alın ve parmağınıza sarın. Kâğıt şeridini veya ipi parmağınıza sarın ve iki ucunun birleştiği noktayı işaretleyin. Yine elinize milimetre ölçüsüne sahip bir cetvel alın ve kâğıt veya ip üzerine işaretlediğiniz noktaya kadar olan bölümü ölçmeye başlayın. Buradan çıkan ölçü size parmağınızın çevresinin uzunluğunu verecektir. Sonrasında yukarıda paylaştığımız ölçüm tablosunda, çevre değerine karşılık gelen ölçüyü bularak sipariş formuna yazıp işleminizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Yüzüğünüzü eğer internetten değil de mağazadan alacaksınız; kuyumcularda üzerinde numaralar yazan, farklı farklı boyutlarda yüzüklerin yer aldığı ölçü anahtarı ile bu yüzükleri parmağınızda deneyerek ideal parmak ölçünüzü bulabilirsiniz.
 

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı