Pırlanta ve 14 Ayar Altın Ürünlerde Vade Farksız 3 Taksit İmkanı
Certified Diamond
Koçak'tan
Pırlanta Güvencesi

Certified Diamond, sahip olduğunuz Koçak pırlantaların kalite ve orijinalliğini güvence altına alır. Siz de pırlantanıza özel Certified Diamond kodunu kullanarak web sitemizden dilediğiniz an eşleşme kontrolü yapabilirsiniz.

Ürününüz Doğrulandı Gerçek Bir Koçak Mücevherine Sahipsiniz

Certified Diamond

Mücevherinize ait özellikler

Koçak Blog

Pırlantanın Gerçekliği Nasıl Anlaşılır ?

Işıl ışıl olmalarının yanı sıra maddi değeri de yüksek olan pırlantaların, güvenli bir şekilde temin edilmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Gerçek ve sahte pırlantalar arasındaki farkların anlaşılabilmesi bu konu hakkında bilgisi olmayan insanlar için zorlu bir süreçtir.

Elmasın gerçekliğini test edebilmek için bireysel olarak yapılabilecek birçok yol vardır. Pratik çözümlerin yanı sıra daha güvenilir bir kılavuz isteyenler için pırlanta konusunda deneyime sahip ve alanında uzman bir kuyumcuya danışmak daha kesin sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Bununla beraber evde bireysel olarak yapılan hiçbir test sonucu kesin olarak kabul edilmemelidir.

Su Testi

Elmasın gerçek olduğunu anlamak için basit test yöntemlerinden biri de su testidir.
Normal boyutlarda bir su bardağı su ile doldurarak, elması yavaşça suyun içerisine bırakın. Suya bıraktığınız elmas, suyun dibine çöküyorsa sahip olduğunuz elmas gerçektir. Suyun yüzeyinde veya içinde yer alıyorsa sahip olduğunuz elmas sahtedir.

Elmasın yoğunluğu yüksek bir değerli taştır, bu yüzden bu basit test size değerli taşınızın gerçek mi sahte mi olduğunu kesin olarak sunmasa da büyük oranda bilgi elde etmenizi sağlayacaktır.

Buhar Testi

Parmaklarınızla tuttuğunuz elmasa nefesinizi üfleyerek buharlaşmasını sağlayın. Üflediğiniz nefesinizle elmas üzerinde puslu bir görüntü elde edeceksiniz.

Elmasınızın üzerindeki pus hızlıca yok olursa, elmasınız gerçektir. Bu sürecin uzaması elmasınızın sahte olduğunu gösterecektir.

Elmasların ısıyı hızlı bir şekilde iletme özelliklerinin yanı sıra ısıyı hızlıca dağıtma özellikleri de bulunmaktadır.

Elmasın Yerleştirildiği Metali İnceleyin

Sahip olduğunuz elmas, bir takı için değerli metalle birleştirilmişse yararlanabileceğiniz bilgiler şunlardır;

Elmasın yüksek fiyatlara sahip olmasından dolayı üzerine yerleştirilen değerli metalin de beyaz altın, platin, altın gibi değerli madenlerden oluşması gerekmektedir.

Değerli metalin içerisinde veya üzerinde yer alacak 10K, 14K ,18K gibi ibareler altın türü hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. 585, 770, 900 ve 950 ibarelerini gördüğünüzde değerli metalinizin altın veya platin olduğunu anlayabilirsiniz.

Elması Isıtın

Elmaslar yüksek ısılara dayanabilen değerli taşlardır.

Normal bir su bardağına soğuk su ile doldurduktan sonra elinize ısıya karşı koruyu eldiveninizi giyin. Ardından tuttuğunuz elması çakmak yardımı ile 40 saniye kadar ısıtın ve elması suya bırakın.

Suya bıraktığınız taş, parçalara ayrılırsa gerçek bir elmas değildir.

Ani ısınma ve soğuma cam veya zirkonyum gibi elementlerin çatlamasına ve kırılmasına sebep olur. Dünyadaki en güçlü değerli taşlardan olan elmas bu etkilere karşı dayanıklı olacaktır.

UV Işık Testi

Elmasın sahte mi gerçek mi olduğunu, kesin olmamakla beraber anlayabileceğiniz bir diğer basit yöntem UV Işık testidir. UV ışığının altına yerleştirdiğiniz Elmas mavi renkli bir ışık yayar. Bu bütün elmaslar için geçerli değildir. Bu yüzden bu test yerine alanında uzman bir kuyumcuya danışmanız daha iyi olacaktır.

Evde bireysel olarak yapabileceğiniz bu testler dışında her zaman alanında uzman bir kuyumcuya danışmak Elmasınızın gerçek mi sahte mi olduğu hakkında kesin bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır. Ama bu sorulara yanıt aramak istemediğiniz anlarda ise Koçak gibi köklü deneyime sahip markaları tercih edebilirsiniz. 
 

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı