Pırlanta ve 14 Ayar Altın Ürünlerde Vade Farksız 3 Taksit İmkanı
Certified Diamond
Koçak'tan
Pırlanta Güvencesi

Certified Diamond, sahip olduğunuz Koçak pırlantaların kalite ve orijinalliğini güvence altına alır. Siz de pırlantanıza özel Certified Diamond kodunu kullanarak web sitemizden dilediğiniz an eşleşme kontrolü yapabilirsiniz.

Ürününüz Doğrulandı Gerçek Bir Koçak Mücevherine Sahipsiniz

Certified Diamond

Mücevherinize ait özellikler

Koçak Blog

Mavi Pırlantalar

Elmaslar, dünyanın manto katmanında minerallerden meydana gelen değerli taşlardır. Birçok farklı elmas renginin var olduğunu biliyoruz. Peki bu elmasların renkleri neye göre değişiyor? Birçok elementin birbirleriyle girdiği etkileşim sonucu farklı renkler ortaya çıkabiliyor. Elmasların sarı renk tonlarına sahip olmasını sağlayan nitrojen gibi, renkleri etkileyen birçok elementler mevcuttur.

Bilindiği üzere bor elementi dünya üzerinde az miktarlarda bulunmaktadır. Var olan bor elementleri de yüzeye yakın yerlerde, toprak veya bitkilerde bulunur. Dünyanın manto katmanında çok nadir olarak görülen bor elementinin elmasla etkileşimiyle çok daha nadir olan mavi elmas oluşabiliyor.

Mavi elmaslar saf mavi renginde bulunabilecekleri gibi grimsi mavi veya yeşile yakın bir mavi ton olabilir.

Mavi Elmas’a Yoğun İlgi!

Mavi elmaslar mücevher meraklılarının ve yatırımcıların yanı sıra bilim adamlarının ilgisini çekmektedir. Bilim adamları, mavi elmasın elektriği ve ısıyı dünyadaki herhangi bir madde veya diğer renkteki elmaslardan daha iyi iletebildiğini söylemektedirler. Mavi elmasların nadir ve değerli olmaları, bilim adamlarının bu değerli elementler hakkında daha fazla araştırma yapmasında engel oluşturuyor.

Koleksiyonerlerin Gözdesi; Mavi Elmas!

Yıllar içinde değerli bir yatırım halin gelen mavi elmas, her yıl değerine değer katmaktadır.

Mavi elmasların en çok bulunduğu yer Güney Afrika’da yer alan, dünyanın en büyük karatlı elmaslarının çıkarıldığı Cullinan madenidir. 1905 yılında, 3106 karatlık elmas bulunan bu madende dünya rekorunu elinde bulunduruyor. Diğer elmas renklerine göre daha nadir bulunan mavi elmasın, çıkarıldığı diğer madenler; Hindistan’daki Galkonda madeni, Lesotho’daki Letseng madeni ve Botsvana’daki Karowe madenidir.

Efsanevi Mavi Elmas; Hope Diamond!

Nadirlikleriyle bilinen mavi elmaslar, ortaya çıktıklarında bütün dikkatleri üzerine çekerler. 1642 yılında Jean Tavernier isimli gezginin Avrupa’ya getirdiği Hope Diamond, Hindistan’da bir Buda heykelinin gözünden koparılmıştı.

Fransa Kralı 14.Louis elması Tavernier’den satın alıp karısına hediye etmişti. 1830 yılında elmas ismini aldığı Banker Hope’a geçti. Hope iflas ettikten sonra Rus prens Kranitovsky, elması sevdiğini kadına hediye etti. Ardından bu kadın ölünce Hope Diamond, Yunan Simon Monkaricies’e geçti. Yüksek bir fiyatla elması 2. Abdülhamit satın aldı.

Hope Diamond, günümüzde ABD’de National Museum of Natural History müzesinde sergilenmektedir. Bir diğer değerli mavi elmaslardan biri de Tereshchenko’dur. 42,92 karatlı armut şeklindeki bu mavi elmas, ismini Rusya’da şeker rafinerisi şirketleri olan köklü Tereshchenko’lardan almıştır. Bu değerli taş, 2014 yılında Robert Mouawad tarafından 10 milyon İsviçre frangına alınmıştır.

Hope Diamond ile aynı zamanda ve aynı bölgede oluştuğu düşünülen 31,06 karatlık bir diğer mavi elmas Wittelbach, 1772 yılında Bavyera kraliyet mücevherlerine katıldı. Birçok defa kesim işlemi yapılan taş 4,52 karat daha küçülerek masmavi bir baş yapıt olarak kalmaktadır.

Harry Winston tarafından 2014 yılında 23,8 milyon dolara satın alınan 13,22 karatlık Winston Blue, parlak, kusursuz ve armut şekilli bir elmastır. Karat başına 1,8 milyon dolarlık değeriyle dünya rekoru kırmıştır. Kökeni bilinmeyen Winston Blue’nun, Cullinan madeninden olduğu düşünülmektedir.
 

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı